Zlatý žobrák prinesie do Košíc filmové skvosty z celého sveta

Z viac ako 300 prihlásených filmov vybrala sedemčlenná porota Medzinárodného festivalu lokálnych televízií Zlatý žobrák aj tento rok tie najlepšie. Predstavia sa už na budúci týždeň od 7. do 10. júna na 23. ročníku jediného festivalu svojho druhu v Európe.

Aj tento rok sa stanú Košice dejiskom známeho festivalu Zlatý žobrák. Košičania si budú môcť vychutnať v rámci súťažnej prehliadky v Dome techniky filmy, ktoré vybrala medzinárodná odborná porota. „Do súťaže sa prihlásilo vyše 300 filmov, takže porota mala čo robiť“ uviedla riaditeľka festivalu, Eva Děkanovská. Predsedom poroty je, ako aj po minulé roky, herec a moderátor zo Švajčiarska Roger Worrod.

Súťaží sa v troch sekciách. Cenu si prevezmú víťazi v sekcii lokálna televízia, produkčná spoločnosť a mladý autor. „Do súťažnej prehliadky sa prihlásili autori z 53 krajín, medzi nimi aj také exotické krajiny ako je Kongo, Brazília, Libanon či Irán“ konštatuje Eva Děkanovská, ktorá zároveň pozýva všetkých Košičanov na premietania filmov každý festivalový deň od 9:00 do 13:00 do Domu techniky.

Do kina Úsmev pozývajú organizátori festivalu všetkých Košičanov v dňoch 7. až 9. júna. Diváci môžu uvidieť výber najlepších krátkych filmov z histórie festivalu, ale aj premiéru srbského celovečerného filmu Mamarosh a  ďalšie dlhometrážne filmy určené pre rôzne vekové kategórie. Vstup na predstavenia je voľný a progam premietaní  bude zverejnený na web stránke kina Úsmev.

Súčasťou festivalu budú aj panelové diskusie a workshopy, v ktorých sa bude diskutovať o témach, ktoré hýbu Európou. Vo štvrtok, 8. júna sa bude diskutovať o terorizme a vojne ako o existenčnej hrozbe médií. O deň neskôr, v piatok, sa budú účastníci rozprávať o utečeneckej a migračnej kríze z pohľadu médií.

Medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý žobrák je jediný festival svojho druhu v Európe. Prvý ročník sa uskutočnil v roku 1995 a odvtedy sa ho zúčastniili autori takmer z celého sveta s tisíckami lokálnych filmov, televízií či produkčných spoločností.

Viac sa dočitáte: SEM