ZLATÝ ŽOBRÁK 2019

Bohatý program na vás čaká počas jubilejného 25. ročníka unikátneho filmového festivalu Zlatý žobrák. Aj tento rok prišli do Košíc tisícky filmov z celého sveta, z ktorých porota vybrala tie najlepšie. A tie môžete vidieť v Kasárňach-Kulturparku. Stačí si vybrať a prísť si pozrieť filmy, ktoré len tak ľahko v kinách neuvidíte…

 ***** PREMIETANIE FILMOV (VSTUP VOĽNÝ) ***** 

 STREDA, 4. september 2019 

 • 09:00 Z HISTÓRIE FESTIVALU
  Festival má za dlhé roky svojho pôsobenia obrovské „zásoby“ archívnych filmov. Príďte sa pozrieť na tie najlepšie z nich z Iránu, Chorvátska či Srbska.
 • 11:00 ŠPANIELSKI FILMÁRI PREDSTAVUJÚ (premietanie v španielčine)
  Temperament nájdete v španielskych filmoch, ktoré si budete môcť vychutnať v pôvodnom znení. Budete sa smiať, aj plakať. Aj o tom sú filmy pochádzajúce z Pyrenejského polostrova.
 • 14:00 SAMAN HOSSEINPUOR PREDSTAVUJE (premietanie v angličtine)
  Saman Hosseinpuor je mladý režisér z Iránu, ktorý vlani získal sošku Zlatého žobráka. Odvtedy zbiera ocenenia po celom svete. Príďte si pozrieť jeho filmy.
 • 18:00 PETER SCHEINER
  Peter Scheiner, pôvodom z Komárna, žije dlhodobo v Švajčiarsku. Je fotograf a zároveň autor filmov, ktoré si budete môcť pozrieť unikátne v tejto sekcii.

 ŠTVRTOK, 5. september 2019 

 • 09:00 ANIMOVANÉ FILMY PRE DETI
  Kde bolo, tam bolo… zoberte svoje deti a príďte sa pozrieť na výber najlepších animovaných filmov pre deti z celého sveta.
 • 11:00 MAĎARSKÝ FILM (premietanie v maďarčine)
  Naši južní susedia produkujú kvalitné filmy, ktoré sú pre nás neznámou. Príďte to zmeniť a pozrieť si výber ich tvorby.
 • 16:00 NAJLEPŠIE FILMY Z ROČNÍKA 2018
  Problémy dnešného sveta nútia ľudí robiť nezvyčajné kroky. Hladovka, nevyliečiteľné choroby či konzumný spôsob života – to všetko uvidíte vo filmoch z vlaňajšieho ročníka.
 • 18:00 Zlatý žobrák: Dominik BARI Oymyakon
  Jedinečný dokumentárny film Oymyakon rozpráva príbeh ľudí z izolovanej dediny, ktorá sa nachádza hlboko v severnej sibírskej tajge, známej ako pól studenej. Spoznajte deň v živote občanov najchladnejšieho obývaného miesta na Zemi a objavte výzvy, ktorým čelia v tejto nehostinnej krajine, kde najnižšia zaznamenaná teplota je -71,2°C.

 PIATOK, 6. september 2019 

 • 09:00 ZO ZLATÉHO ARCHÍVU ZLATÉHO ŽOBRÁKA
  Príbeh dvoch televíznych redaktorov, o živote vidieckej ženy či svadba kvôli peniazom – aj to si môžete pozrieť vo výbere archívnych filmov z festivalu Zlatý žobrák.
 • 11:00 FRANCÚZSKY FILM (premietanie vo francúzštine)
  Francúzsky film je špecifický. Obrazovo aj obsahovo. Táto sekcia vám ponúkne výber najlepších prihlásených filmov v pôvodnom znení vo francúzštine.
 • 16:00 ČESKÝ A SLOVENSKÝ FILM
  Dominik György, Agnes Dimun a Erik Jasaň – to sú mená slovenských a českých autorov, ktorých filmy si môžete vychutnať počas festivalu Zlatý žobrák.
 • 18:00 POZDRAV Z IRÁNU 2019
  Iránske filmy sú špecifické nielen prostredím, v ktorom vznikajú, ale najmä ľuďmi, ktorí ich tvoria. Najčastejšie riešia vážne témy akou je smrť, životná kríza či utečenectvo.

zdroj: http://www.kamdomesta.sk/kosice/zlaty-zobrak-2019