Zlatý žobrák bude neskôr

Medzinárodný festival lokálnych televízií Zlatý žobrák v Košiciach bol založený ešte v roku 1995. Aktuálnemu ročníku však hrozilo, že sa pre nedostatok peňazí neuskutoční. 

Organizátorom festivalu je Nadácia City TV Košice, ktorej výkonnou riaditeľkou je Eva Děkanovská. Hovorí o veľkom úsilí zohnať na podujatie financie, vďaka ktorému sa nakoniec uskutoční, aj keď nie v tradičnom termíne začiatkom júna, ale 4. – 8. septembra. Premietať sa bude  v košickom Kulturparku. 

„Bez peňazí sa takáto akcia zorganizovať jednoducho nedá. Malou čiastkou nám prispelo mesto Košice, ale aj Košický samosprávny kraj, i keď jeho príspevok je omnoho nižší, ako sme žiadali. Taktiež nám pomôže mestská príspevková organizácia K13 – Košické kultúrne centrá,“ hovorí Děkanovská.reklamná správa

Aj verejná zbierka 

Zároveň zorganizovali verejnú zbierku. Zapojilo sa do nej 96 darcov, ktorí prispeli sumou 7 200 eur. Děkanovská hovorí, že rozpočet festivalu je 86-tisíc, zatiaľ majú prisľúbené zdroje na pokrytie iba asi štvrtiny. 

Na účte ale peniaze zatiaľ nemajú, preto festival preložili. „Nikto sa neponáhľa, iba my,“ povedala riaditeľka. Dodáva, že tento ročník bude rozsahom skromnejší. 

Pomôcť festivalu môže stále ktokoľvek, či už dobrovoľníctvom, alebo finančne. „Vítame ľudí, ktorí majú vzťah k filmu, ktorí by nám určite pomohli napríklad pri premietaní. Možno budeme potrebovať pomoc aj pri rozhodovaní o divácky najúspešnejšom filme,“ vraví Děkanovská. 

viac na : https://kosicednes.sk/udalosti/zlaty-zobrak-bude-neskor/