Zlatý žobrák on-line 5. – 7. novembra 2020: Hattrick filmára Andreja Kutsilu z Bieloruska

Košice 10. novembra 2020 (HSP/Foto:Medzinárodný filmový festival)

Tohtoročný Medzinárodný filmový festival sa koná on-line v dňoch 5. – 7. novembra  2020. Festival podporili Mesto Košice  a Creative Industry. Celkovo bolo v súťaži 365 filmov zo 66 krajín sveta

Potrebujem podanie ruky

Snímka z filmu režiséra Andreja Kutsilu Potrebujem podanie ruky

Päťčlenná medzinárodná porota v zložení Elena Romanato (Taliansko), Darko Kovic (Srbsko), Martin Vilím (Slovensko), Saman Hosseinpuor (Irán), Roger Worrod predseda poroty (Švajčiarsko) rozhodla, že víťazom a držiteľom Grand Prix Zlatý žobrák 26. ročníka Medzinárodného filmového festivalu Zlatý žobrák, sa stal poľsko/bieloruský film bieloruského režiséra Andreja Kutsilu Potrebujem podanie ruky.

Film je príbeh o matke a dcére, príbeh o láske a povinnosti. 92-ročná Valentína žije v odľahlej obci so svojou ochrnutou dcérou. Tatiana….Táňa….umelkyňa a poetka, ale ako používa štetce, ceruzky a perá? Úžasná Valentína je jej archivárkou, ale aj opatrovateľkou.

Andrej Kutsila
Na snímke Andrej Kutsila
Porota ocenila aj ďalšie filmy

Zlatého žobráka pre najlepší film v sekcii produkčná spoločnosť získal film “Saveriniho vdova” režiséra Loica Gaillarda z Francúzska. Na juhu Korziky na nebezpečnej ceste zo Sardínie, žije vdova Saverini so svojím synom a psom. Miestna pôrodná asistentka žije tichým a pokojným životom, až kým nezabijú jej syna. Stane sa z nej pomstychtivý anjel, ktorý sa usiluje o pomstu, bez ohľadu na to, za akú cenu…

Zlatého žobráke pre mladého autor získal rakúsky film Denná priepustka režiséra Martina Wintera – Katy je na priepustke z väzenia, aby navštívila syna, ktorý žije so starou matkou. Ako by mohla zabezpečiť nádejnejší život pre troj- ročné dieťa?Ako zabezpečiť vzťahy medzi matkou alebo otcom dieťaťa? Jej priepustka končí o 6 poobede.

Cenu Asociácie srbských novinárov získal film Neviditeľná línia- americký experiment nacizmu režiséra Emanuela Rorsteina. “Tretia vlna” bol výchovný experiment v roku 1967, ktorý viedol stredoškolský učiteľ Ron Jones. Podarilo sa mu vytvoriť minifašistický tábor. Rotstein opäť navštívi Rona Jonesa a jeho ženu ako aj bývalých kolegov a študento “Tretej vlny” Existuje silný dôkaz, že hnutie za fašizmus existuje v rozličných spoločnostiach po celom svete.

Cenu detskej poroty za animovaný film do 30 minút získal Film Doškové vajcia – keď vták odletí a zanechá svoje vajíčka v hniezde , vajíčka si nájdu nečakaných priateľov a ochrancov v meste.

Porota udelila aj 6 čestných uznaní nasledujúcim filmom

’Matkine slovo “ režiséra Colina Scheyena z Kanady

“Nádej” režiséra Vjosu Abazi  z  Kosova

“Ráno” a  “Na dôchodku” režiséra Vojtěcha Domlátila

“ Zjedený “  režiséra Mohsena Rezapour z Iránu

“Loo-Loo-Loo-Loo” režiséra  Predraga Todorovića  zo  Srbska

“Ďalší “ režisér filmu Dominik Gyorgy  Česká republika

Dominik pochádza z Košíc , je absolventom Filmovej školy a študuje FAMU v Prahe.

Organizátori sa rozhodli pre on-line verziu festivalu hlavne kvôli zachovaniu kontinuity festivalu. Rozhodujúce bolo aj to, že súťažná časť  festivalu sa spúšťala ešte v januári , kedy nikto nemohol tušiť ako sa zmenia podmienky v spoločnosti . Organizátori museli vynechať množstvo ďalších festivalových podujatí ako sú panelové diskusie, workshopy, sprievodné podujatia a samozrejme verejné premietania v rôznych priestoroch.

Link na on-line vysielanie nájdete na www.festival.sk .

Redakciu informovala Eva Dekanovská.

https://www.hlavnespravy.sk/zlaty-zobrak-on-line-5-7-novembra-2020-hattrick-filmara-andreja-kutsilu-z-bieloruska/2344664

Leave Comment

Your email address will not be published. Required fields are marked *